Telefon

Seo (Arama Motoru Optimizasyonu)

  • Anasayfa
  • /
  • Blog
  • /
  • Seo (Arama Motoru Optimizasyonu)
Seo (Arama Motoru Optimizasyonu)

Seo (Arama Motoru Optimizasyonu)

11/05/2024 05:35

SEO

SEO NEDİR, SEO NASIL YAPILIR? SEO nedir sorusunun cevabı, arama motorlarındaki konumu iyileştirmek amacıyla site içinde ve dışında yapılan iyileştirme ve optimizasyon çalışmalarının tamamıdır. Bu çalışmalar reklam vermeden arama motorlarında daha üst sıralarda çıkmanızı sağlayan doğal yöntemlere dayanmaktadır.
Arama motoru optimizasyonu için önerilerimiz
- kullanıcı için kullanımı kolay; Orijinal eşleşen içeriğe sahip bir web siteniz olmalıdır
- Web sitesi kodları arama motorunun kabul ettiği standartları karşılamalıdır. - Web siteniz kullanıcı dostu bir tasarıma sahip olmalıdır. Bir ziyaretçi sitenizde ne kadar çok zaman geçirirse o kadar çok puan kazanır. Bunu başarmak için web sitenizin güzel görünmesini sağlamak yerine; Erişilebilirlik, kullanım kolaylığı ve ziyaretçinin aradığını kolayca bulabilmesi önemlidir.
- En son web tasarım trendleri olan HTML5, CSS3 ve responsive tasarıma sahip olmalıdır.
- Tasarımda kullanılan renkler gözü yormamalıdır.
- H-tag kullanımına dikkat edin ve web sitenize eklemeyi unutmayın. H etiketleri kullanılırken belirli bir hiyerarşi içerisinde kullanılmaları gerekir. H1->H2->H3->H4 şeklinde örnek verebiliriz.
- Bağlantılarınız için bir başlık yazın.
- Görsellerin "alt" etiketine bu içerikle ilgili kelimeleri yazın.

SEO Nedir, Nasıl Yapılır ?

SEO nedir sorusunun cevabı, bir web sitesinin arama motorlarına yönelik olarak iyileştirilmesi olarak tanımlanabilir. İnternette bilgi ve ürün bulmak için kullanılan arama motorları, bu özellikleriyle çevrimiçi platformların en büyük ziyaretçi ve müşteri kaynağıdır. Müşterilerin web sitelerini çoğunlukla arama sonuçlarının ilk sayfalarında ziyaret etmesi, bu sektörün zamanla ortaya çıkmasını ve öneminin artmasını sağlamıştır.
SEO'nun amacı, ilgili anahtar kelimelerle arama motorlarında daha üst sıralarda yer alarak bu kelimeler için arama trafiğinde en fazla ziyaretçiyi elde etmektir. Bu bağlamda SEO araştırmasının amacı ziyaretçilerin kendilerine daha kolay ve hızlı ulaşabilecekleri bir web platformu sağlamak, web sayfalarını arama motorlarıyla tam uyumlu hale getirmektir. Bu bakımdan SEO, web sitelerinin daha anlaşılır, kullanımı kolay hale gelmesine ve ziyaretçilere aradıklarını sunmasına yardımcı olur.

SEO Danışmanlığı ve SEO Hizmeti

Pek çok şirket, ticari şirket, blog veya web sitesi sahibi SEO çalışması yapmaya veya bu hizmeti profesyonelce almaya çalışmaktadır. Bir ürün veya hizmet pazarlıyorsanız SEO sizin için önemli bir araçtır. Doğru SEO çalışmasıyla pazarladığınız ürün veya hizmetinizi potansiyel müşterilerinize daha hızlı ve doğru bir şekilde ulaştırabilirsiniz. Ayrıca pazarlama faaliyetleriyle uğraşmayan bir web siteniz olsa bile profesyonel bir SEO danışmanlığı hizmeti ile firmanızın itibarını ve marka değerini artırabilir veya web sitenizin ziyaretçi sayısını arttırabilirsiniz.

SEO’da Neler Yapıyoruz?

SEO araştırması genellikle ikiye ayrılır: site içi SEO ve site dışı SEO. Site içi SEO, web sitenizin tasarımı ve yazılımının yanı sıra mevcut içeriğiyle de kapsamlı çalışmayı içerir. Site dışı SEO, site dışı bağlantılar, sosyal medya, forumlar ve bloglar gibi çeşitli kaynaklardan web sitesine ziyaretçi akışı sağlayarak bir web sitesinin görünürlüğünü ve kalitesini artırma girişimidir.
Öncelikle SEO danışmanlığı hizmeti almak istediğiniz web sitesi çeşitli profesyonel araçlar kullanılarak incelenir ve detaylı bir SEO raporu hazırlanır. Bu rapor daha sonra bir takım kriterlere göre analiz edilerek web sitenizde hangi değişiklik, geliştirme ve düzenleme faaliyetlerinin yapıldığı (site içi SEO) ve web siteniz dışındaki kaynakların kullanıldığı (site dışı SEO) belirlenir. Tüm bu işlemler, arama sonuçlarında görünmesini istediğiniz kelimelere ve/veya kelime gruplarına göre gerçekleştirilir. Arama motoru botları web sitenizde de aynı şeyleri yaparak web sitenizi daha sık dizine eklemeye başlayacak, arama sonuçlarında içeriğinizin daha fazlasını gösterecek ve zamanla web sitenizi belirli kelimeler ve/veya ifadeler için daha üst sıraya koyacaktır. .

SEO İstatistikleri

SEO, müşteri edinme maliyetlerini geleneksel dijital reklamcılığa kıyasla 4,4 Euro'ya kadar azaltabilir. (roket)
Çoğu pazarlamacı, satışları artırmada SEO'nun PPC'den daha etkili olduğuna inanıyor. (Bilgi kutusu)
Bir örnek olay çalışmasına göre SEO, iki yıldan kısa bir sürede aylık organik sayfa görüntülemelerini 11,3 kata kadar artırabilir. (roket)
ABD'li tüketicilerin S (Google) satın almaya karar vermeden önce ürünleri bir arama motorunda araştırdıklarını bildiriyor.
Pazarlamacıların %100'ü SEO ve diğer gelen stratejilerin en iyi potansiyel müşterileri getirdiğini söylüyor. (HubSpot)
Çoğu iş yolculuğu bir SERP ile başlar. (Parlak Kenar)
Pazarlamacıların neredeyse yarısı (ben), organik aramanın tüm pazarlama kanalları arasında en iyi yatırım getirisine sahip olduğunu söylüyor. (arama motoru günlüğü)
Tipik bir arama motoru optimizasyonu yatırım getirisi, pazarlama harcamasının 5-12,2 katıdır. Bu vaka çalışmalarına dayanmaktadır ancak her şirketin farklı sonuçları olabilir, bu nedenle ortalama bir SEO yatırım getirisi vermek zordur. (roket)
Tüm tıklamalardan 2'si Google'ın en iyisidir. (geri bağlantı)
Google'daki ilk 10 sayfanın neredeyse %100'ü en az 3 yıllıktır (Ahrefs). Google'ın algoritması yerleşimi belirlemek için 200'den fazla faktöre bakar (Backlink)

3642

Toplam Üye Sayısı

116

Toplam Yazılım Sayısı

2519

Toplam Bayi Sayısı

6027

Favori Ürün Sayısı